ایکس رینگ

Quad-Ring یا ایکس رینگ  XRing می توانند در کاربردهای متنوع ایستاتیک و یا دینامیک به کار روند .با شکل چهار گوشه ،ایکس رینگها دو قسمت آب بندی در هر طرف دارند.

ایکس رینگ تا بتوانند آب بندی درستی انجام دهند به همین دلیل عمر مفید بیشتری دارند.

از لحاظ سایز و اندازه مطابق استانداردهای AS568 همانند اورینگ می باشد.

معمولا ایکس رینگ در دو متریال ایکس رینگ NBR و ایکس رینگ وایتون تولید می شوند.

قطعات لاستیکی ایکس رینگ از مواد وایتون، روغنی، اکریلیک ، فلوروسیلیکون، سیلیکون ساخته می شود.

ایکس رینگ به دلیل داشتن چهار لبه قابلیت های بالاتری در مقایسه با اورینگ ها در آب بندی کردن از خود نشان داده اند کاربرد X-RING ها روز به روز در صنعت بیشتر می شود و ایکس رینگ ها قابلیت های بهتری در حالات دینامیک دارند.

ایکس رینگ که تحت عنوان QUAD-RING ها هم شناخته میشوند نوعی واشر آب بندی هستند. طراحی چند لوبی  و سطح آب بندی دوبرابری این نوع واشر آنها را برای طیف وسیعی از کاربرد دینامیک و ایستاتیک در آلات و ادوات صنعتی  مناسب می سازد.

نوع طراحی ایکس رینگ برای آب بندی  همانند اورینگ است، اما در ایکس رینگ با تقسیم محل آب بندی به دو قسمت کوچک فشار آب بندی عملا در کناره ها ناپدید میشوند بنابراین ایکس رینگ میتواند قدرت را برای شروع کار کاهش دهد.

جنس این قطعه که عموما یک الاستومر می باشد.

ایکس رینگ سیلیکون در مواردی که دما تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد بالا میرود استفاده میشوند. ایکس رینگ nbr در روغن های صنعتی و سیستم های پرسایش کاربرد دارند. همچنین ایکس رینگ های با الاستومر وایتون در محیط های شیمیایی ،حرارت، روغن و… استفاده میشوند. ایکس رینگ های epdm در انواع اسید و باز آب شور با سختی زیاد استفاده میشوند.

ایکس رینگ وایتون نوعی متریال که مقاوم در برابر اسید می باشد.

متریال ایکس رینگ

VITON , NBR , HNBR , EPDM , ACM
AEM , Silicon , Fluorsilicone , CR
PTFE , Encapsulated FEP O-Ring

Special materials :

Kalrez (FFKM) , Chemraz , Simriz , Markez
FMVQ , PFAA,GMORS