اورینگ , اورینگ وایتون , اورینگ سیلیکون , اورینگ NBR

اورینگ

اورینگ (به انگلیسی: O-ring ) نوعی درزبند مکانیکی و به شکل چنبره می‌باشد. اورینگ‌ها اغلب از جنس الاستومر و دارای سطح مقطعی گرد می‌باشند. اورینگ به‌طور رایج به گونه‌ای طراحی می‌شود که در یک شیار نشسته در طول فرایند مونتاژ بین دو یا چند قسمت فشرده می‌شود و سبب ایجاد یک آب‌بند مکانیکی در میان قسمت‌ها می‌شود.

 ORING می توانند به صورت استاتیک یا داینامیک مورد استفاده قرار بگیرند و یکی از رایج ترین واشرها در طراحی ماشین ها است زیرا ارزان هستند، بسیار ساده هستند، مطمئن هستند و نصب آسانی دارند. آنها مي توانند ده ها مگاپاسکال (هزاران اسب بخار) فشار را تحمل کنند.

انواع اورینگ ها و کاربردشان:

NR & SBR : با کشش و مقاومت پارگی بالا اورینگ

اورینگ NBR : مقاوم در برابر سایش و روغن های معدنی و گریس ها و حرارت

HNBR : مقاومت سایشی و فشار بالا و در برابر انواع مواد هیدروکربوری و روغن ها می باشد .

وایتون : مقاومت فیزیکی و حرارت بالا در برابر فشار و روغن ها، اسیدها، بنزین، آب کلردار می باشد .

ORING FFKM : پرفلورو الاستومر که به نام کالرز هم شناخته میشود، مقاومت شیمیایی عالی در برابر هر نوع ماده شیمیایی، اسید با تحمل حرارت تا 400 درجه می باشد .

اورینگ gmors   : طیف وسیعی از سختی حلقه ( O-Ring از 40 تا  95  duro ، GMORS ) , هر دو ترکیبی را برای برآورده کردن (Shore A و IRHD) . با توجه به نیاز شما ارائه می دهند .

اورینگ EPDM : مقاوم در برابر آب و اسیدها و آب شور دریا می باشد .

اورینگ سیلیکونی : یا پلی دی متیل سیلوکسان از خانواده پلیمرهای سیلیکونی است که با آب، بخار یا مایعات نفتی عملکرد خوبی دارند.

ACM & AEM : مقاوم در برابر حرارت و روغن های داغ هایپالون و کلروپن : مقاوم در برابر انواع گازها می باشد.

استاندارد ها : AS568-GB/T3452.1-JIS G-JIS P-JIS S-JIS V-SMS 1586-METRIC-INCH-BS 4518

بهترین جنس اورینگ ها :

اورینگ سیلیکون : اورینگ‌های با جنس سیلیکون رابر به دلیل قابلیت کارکرد آنها در محدوده دمای گسترده و مقاومت فوق‌العاده به ازون و فرسایش محیطی، مورد توجه هستند.

نسبت به اکثر الاستومرهای آب‌بندی، خواص فیزیکی سلیکون‌ها ضعیف است. در حالت کلی، سیلیکون‌ها از لحاظ فیزیولوژیکی بی خطر بوده و به همین دلیل در بسیاری از کاربردهای داروسازی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لاستیک سیلیکونی معمولی در برابر آب تا دمای ۱۰۰ درجه سلسیوس، روغن موتور و روغن گیربکس‌های آلیفاتیک، روغن‌های حیوانی و گیاهی مقاوم است.

اورینگ وایتون : یک لاستیک مصنوعی و الاستومر فلوئور پلیمر است . به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر گرما و طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی شهرت دارند.

EPDM : مقاومت خوبی در برابر آب گرم و بخار، مواد شوینده، محلول‌های پتاس سوز آور، محلول‌های هیدروکسید سدیم، روغن‌ها و گریس‌های پایه سیلیکونی، بسیاری از حلال‌های قطبی و بسیاری از اسیدها و مواد شیمیایی رقیق شده دارد.

فرمولاسیون‌های ویژه آن برای استفاده با روغن ترمزهای مبتنی بر گلیکول بسیار عالی هستند. برای استفاده با روغن‌های معدنی شامل روانکارها، روغن‌ها یا سوخت‌ها نامناسب است. ترکیبات آن با پروکسید برای دماهای بالا مناسب است .

لینک های مرتبط :

اورینگ کالرز , اورینگ GMORS

4.7/5 - (امتیاز)