انواع گرید های اورینگ وایتون

گرید های اورینگ وایتون

اصطلاحات  FPM، FKM و  Viton® اغلب باعث سردرگمی و منجر به تفسیر نادرست می شوند. برای رفع این مشکل به توضیح کامل آن میپردازیم .

همه این نامگذاری ها برای یک ماده پایه تنها ،لاستیک فلوروئیک است . FPM مخفف بین المللی براساس ISO & DIN  است درحالی که FKM براساس ASTM  است و وایتون(viton) که نام تجاری  آن است و کمپانی دوپونت آن را ثبت کرده است . فلوئورو الاستومر وایتون تحت استاندارد ASTM D 1418  و ISO 1629 در FKM  طبقه بندی می شود .

اورینگ وایتون

یک لاستیک مصنوعی سنتز شده یا به عبارت دیگر یک پلیمر فلوئورو الاستومر است که اغلب به صورت اورینگ وایتون کاربرد دارد و گاهی به صورت دستکش های با مقاومت شیمیایی بالا ، کاسه نمد وایتون ، پکینگ وایتون ، واشر وایتون ، گردگیر وایتون است .

این کلاس از خانواده ی الاستومر ها شامل کوپلیمر های : هگزافلوئورو پروپیلن (HFP) ، وینیلیدین فلوراید (VDF  یا VF2) ، ترپلیمر تترا فلورواتیلن (TFE) ،  وینیلیدین فلوراید (VDF) و هگزا فلورو پروپیلن (HFP) و PVME است . که محتوای فلورایدی آنان بین 66 تا 70 درصد متغیر است .

اورینگ وایتون و یا به طور کلی قطعات لاستیکی وایتون چگالی به نسبت بالاتری(1800 Kg/m3) از اغلب الاستومر ها دارد با این حال گاهی برای تمایز لاستیک وایتون از سایر قطعات لاستیکی آن را با رنگ های سبز ، قهوه ای ، بنفش تولید می کنند .

چهار خانواده ی اصلی از پلیمر وایتون وجود دارد :

1-وایتون گرید A(دیپلیمری از VF@ /HFP) :شامل 66% اسمی فلوئور

پر مصرف ترین و مقرون به صرفه ترین گرید وایتون به شمار می آید که به طور کلی به عنوان آب بندی عمومی – صنعت خودرو سازی – صنعت هوافضا – همچنین در روان کننده ها و سوخت های معمولی و اغلب به شکل اورینگ وایتون گرید A استفاده میشود .

2-وایتون گرید B (تریپلیمری از VF2 / HFP / TFE) : شامل 68% اسمی فلوئور

این گرید کمی گران تر از گرید A است و در فرایند های شیمیایی –آب بند و گسکت در utility (آّب- برق -بخار) استفاده می شود .

3-وایتون گرید F (تریپلیمری از VF2 / HFP / TFE):شامل 70% اسمی فلوئور

سوخت اتوموبیل اکتان بالا همراه اکسیژن – اسید های معدنی آب پوشیده – آب – بخار

4-وایتون گرید های مخصوص شامل : وایتون GLT  – وایتون GBLT  – وایتون GFLT – وایتون Extreme (کوپلیمری ازTFE TFE / PMVE / propylene & ethylene)

آب بندی حساس در صنعت اتوموبیل – استخراج نفت و به طور کلی سیلینگ در شرایط خشن و خاص .

عملکرد اورینگ وایتون

عملکرد فلوئورو الاستومر ها در مواد شیمیایی خورنده بستگی به ماهیت پلیمر پایه  و مواد تشکیل دهنده برای ساخت محصول نهایی (به عنوان مثال اورینگ fkm) . این عملکرد میتواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد زمانی که مصرف کنندگان اورینگ وایتون ، محصولات لاستیکی را از منابع مختلف خریداری میکنند .

وایتون به طور کلی با هیدروکربن ها سازگار است . اما ؛ با کتون هایی مانند استون و متیل اتیل کتون – حلال های استر مانند اتیل استات – آمین ها – اسید های آلی مانند اسید استیک ناسازگار است .

اورینگ viton به عنوان سوپاپ شناور در کاربراتور SU برای مقاومت در برابر سوخت و انعطاف پذیری آن برای آب بندی استفاده می شود .

به عنوان آب بند در غواصی SCUBA  استفاده میشود، زیرا با گاز نیتروکس واکنش نمیدهد ، در معرض اکسیژن پوسیده نمیشود و آتش نمیگیرد .

هنگامی که غلظت بالایی از بیو دیزل (بیودیزل ناپایدار و اکسنده است)مورد نیاز است شیلنگ های لاستیکی وایتون و واشر وایتون توصیه میشود ، زیرا ؛ در برابر اسید بیودیزل مقاوم است . (مخصوصا گرید های B_GBLT_GF)

اورینگ های وایتون یک جایگزین مطمین برای اورینگ های نیتریل در حرارت بالا و مواد شیمیایی خورنده هستند .

احتیاط: در دماهای فوق العاده بالا فلوئورو الاستومر ها تجزیه می شوند  و ممکن است هیدروژن آزاد کنند که باعث انفجار میشود و خطرناک است .

برچسب ها: ,